Seks yapmak için 10 iyi neden!

Fazla kalorileri yakıyor, cildi güzelleştiriyor, koku ve tat duyularını geliştiriyor, kalbe-damarlara geliyor, bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor… Bu haberi okuduktan sonra eminiz bir daha ‘başım ağrıyor’ mazeretine başvurmayacaksınız!

Formsante Dergisi
1 Seksin kalbiniz ve damarlarınız için en egzersizlerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Belfast Queens Üniversitesi’nde 1000 erkek üzerinde yapılan araştırmaya göre seks kalp-damar sağlığını güçlendiriyor. Araştırma, haftada 3 kere da daha fazla seks yapan erkeklerin kalp krizi geçirme oranlarının yarı yarı düştüğünü ortaya koymuş.
2. Seks, kalori yakmanın da en eğlenceli yolu herhalde… 30 dakikalık bir odası aktivitesi sonunda yaklaşık 200 kalori yakıyorsunuz.
3. Sabahları işe sürünerek, asık bir suratla gitmeye son! Seks, beynimizin nörotransmiter (sinir iletici) üretimine yardımcı oluyor, bu da bizim ruh halimizin daha olmasını sağlıyor.
Seks ayrıca sinirleri yatıştırmanın da en
yolu…
4. Seks, uykusuzluk çekenlerin derdine de deva oluyor. Erotik bir masaj sonrasında çarşaflar üzerinde yapacağınız dans, deliksiz bir uykuyu garantiliyor. Neden mi? Orgazm sonrasında endorfin serbest kalıyor, bu da beyinde morfin etkisi yaratıyor, vücut gevşeyip rahatlıyor; siz de çok faydalı, dinlendirici bir uykuya dalıyorsunuz.
5 Doyuma ulaştığınız gecenin sabahında çiçekleri koklayın. Patrick Süskind’in “Koku” adlı romanının kahramanı Grenouille kadar olmasa da kokuları daha algıladığınızı göreceksiniz. Çünkü, orgazm sonrası salgılanan prolaktin hormonu beynin koku merkezini uyarıyor ve düzenli yapıldığında koku duyusunu geliştiriyor.
6 Soğuk algınlığına karşı portakal-mandalina yemenin yanında yapabileceğiniz diğer bir aktivite de bol bol sevişmek. Yapılan araştırmalara göre haftada bir da iki kere seks yapmak bağışıklık sistemini yüzde 30 oranında güçlendiriyor.
7. Seks pelvis bölgesindeki kasları güçlendirerek, mesane, rahim ve bağırsaklara destek oluyor. Bu da daha bir “idrar kontrolü” anlamına geliyor.
8. Yine aynı araştırmaya göre, düzenli seks erkeğinizin inme riskini de düşürüyor.
9. “Yok hiç havamda değilim, başım ağrıyor” yerine “Evet hayatım, bu gece yapalım çünkü başım fena ağrıyor” demelisiniz! Çünkü seks aynı zamanda harika bir ağrı kesici. Nasıl mı? Orgazm öncesinde vücudunuz tam 5 kat daha fazla oksitoksin salgılıyor. Oksitosin de endorfin hormonunu harekete geçirerek migrenden arterit ağrılarına kadar bir çok şikayeti hafifletiyor.
10. Ağrıdan bahsetmişken, düzenli seksin adet dönemlerindeki ağrıları azalttığını da listemize eklemekte fayda var.

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails